OFFICIAL PROGRAM
Friday 8th, July
9:00 - 10:30 16 parallel sessions
Room N101 - Panel 009. Fermentation futures: multiplicities, microbiomes, making
Session 1 - Maya Hey & Salla Sariola

Room N106 - Panel 011. Infrastructured timescapes of the anthropocene and climate change
Session 1 - Ahser Boersma, Olivier Chanton & Claudio Coletta

Room N102 - Panel 016. Engineering and caring for livestock futures in the anthropocene
Session 1 - Pierre du Plessis & Else Vogel

Room N118- Panel 024. Emotions at work: the affective drivers of technoscientific workplaces and futures
Session 1 - Alev Coban & Klara-Aylin Wenten

Room N105 - Panel 027. Situating democratic futures
Session 1 - Irina Papazu, Laurie Waller & David Moats

Room N115 - Panel 030. Policy instruments and the making of sociotechnical futures: production, circulation, and effects
Session 1 - Nicolas Baya-Laffite, Stefan Aykut & Bilel Benbouzid

Room N107 - Panel 031. Rethinking policies and institutions through co-creation, user-driven innovation & research in the wild
Session 1 - Simone Arnaldi

Room N112 - Panel 033. Futures and narratives in health care politics and policy
Session 2 - Tineke Kleinhout-Vliek, Conor Douglas & Eva Hilberg

Room N114 - Panel 042. Data, algorithms, absence and alterity
Session 1 - Francis Lee & Michela Cozza

Room N110 - Panel 047. Making liveable worlds through reflexive methods: care and intervention in STS research
Session 2 - Esther Dessewffy, Bao-Chau Pham, Andrea Schikowitz, Fredy Alberto Mora Gŕmez & Sarah Davies

Room N108 - Panel 055. Inference worlds: politics of machine learning futures
Session 1 - Louise Amoore & Benjamin Jacobsen

Room N111 - Panel 057. Datafication goes material: digital capitalism and the material conditions of existence
Session 1 - Yana Boeva, Kathrin Braun & Cordula Kropp

Room N116 - Panel 068. Debating the hermeneutic critique of technoscientific futures
Session 1 - Martin Sand & Alfred Nordmann

Room N109 - Panel 073. Reactivating urban matters: publics, valuations and collectives in/as/through urban interventions
Session 1 - Julio Paulos & Laura Kemmer

Room N117 - Panel 079. Innovation and the politics of technoscientific futures: problems, engagements and possibilities
Session 1 - Alan Irwin, Jane Bjřrn Vedel & Aixa Aleman-Diaz

Room N113 - Panel 081. Rethinking value in contemporary policymaking
Session 1 - Daniel Nordtsrand
10:30-11:00 Coffee Break
11:00 - 12:30 16 parallel sessions
Room N101 - Panel 009. Fermentation futures: multiplicities, microbiomes, making
Session 2 - Maya Hey & Salla Sariola

Room N106 - Panel 011. Infrastructured timescapes of the anthropocene and climate change
Session 2 - Ahser Boersma, Olivier Chanton & Claudio Coletta

Room N102 - Panel 016. Engineering and caring for livestock futures in the anthropocene
Session 2 - Pierre du Plessis & Else Vogel

Room N118 - Panel 024. Emotions at work: the affective drivers of technoscientific workplaces and futures
Session 2 - Alev Coban & Klara-Aylin Wenten

Room N105 - Panel 027. Situating democratic futures
Session 2 - Irina Papazu, Laurie Waller & David Moats

Room N115 - Panel 030. Policy instruments and the making of sociotechnical futures: production, circulation, and effects
Session 2 - Nicolas Baya-Laffite, Stefan Aykut & Bilel Benbouzid

Room N107 - Panel 031. Rethinking policies and institutions through co-creation, user-driven innovation & research in the wild
Session 2 - Simone Arnaldi

Room N112 - Panel 033. Futures and narratives in health care politics and policy
Session 3 - Tineke Kleinhout-Vliek, Conor Douglas & Eva Hilberg

Room N114 - Panel 042. Data, algorithms, absence and alterity
Session 2 - Francis Lee & Michela Cozza

Room N109 - Panel 054. Envisioning coded futures: algorithmically shaped presents and futures of human-machine-relationships
Session 1 - Lina Franken & Libuše Hannah Veprek

Room N108 - Panel 055. Inference worlds: politics of machine learning futures
Session 2 - Louise Amoore & Benjamin Jacobsen

Room N111 - Panel 057. Datafication goes material: digital capitalism and the material conditions of existence
Session 2 - Yana Boeva, Kathrin Braun & Cordula Kropp

Room N116 - Panel 068. Debating the hermeneutic critique of technoscientific futures
Session 2 - Martin Sand & Alfred Nordmann

Room N110 - Panel 069. The times of maintenance
Session 1 - Jérôme Denis & David Pontille

Room N113 - Panel 071. Aging technofutures: futuring old age in technological societies
Session 2 - Daniel López, Helen Manchester, Juliane Jarke & Alexander Peine

Room N117 - Panel 079. Innovation and the politics of technoscientific futures: problems, engagements and possibilities
Session 2 - Alan Irwin, Jane Bjřrn Vedel & Aixa Aleman-Diaz
12:30 - 14:00 Break
  ERC workshop - Room N111
PhD workshop - Room N109
Handbook and anthropology of technology: Book Presentation - Room N117
Robot(ic)s & STS Meet-up - Room N112
ST&S Editorial Board Session - Room N115
"Uno, nessuno e centomila: academic conferences in the post-pandemic era" - Room N110
14:00 - 15:30 16 parallel sessions
Room N116 - Panel 011. Infrastructured timescapes of the anthropocene and climate change
Session 3 - Ahser Boersma, Olivier Chanton & Claudio Coletta

Room N106 - Panel 012. Doing airborne exposure: Stories, devices, knowledges and practices
Session 1 - Brett Mommersteeg & Nona Schulte-Römer

Room N101 - Panel 014. Interspecies agencies: controversies, ontologies and new forms of cohabitation
Session 1 - Arthur Arruda Leal Ferreira & Rubén Gómez Soriano

Room N113 - Panel 030. Policy instruments and the making of sociotechnical futures: production, circulation, and effects
Session 3 - Nicolas Baya-Laffite, Stefan Aykut & Bilel Benbouzid

Room N107 - Panel 031. Rethinking policies and institutions through co-creation, user-driven innovation & research in the wild
Session 3 - Paolo Magaudda

Room N112 - Panel 039. The power of technological promises: quantum technologies as an emerging field
Session 1 - Susannah Glickman & Zeki Seskir

Room N105 - Panel 050. Gastrological experiences: practice and knowledge based meetings around a table (special format)
Session 1

Room N109 - Panel 053. Data analytics in science – what is at stake?
Session 1 - Anne K. Krüger & Sabrina Petersohn

Room N114 - Panel 054. Envisioning coded futures: algorithmically shaped presents and futures of human-machine-relationships
Session 2 - Lina Franken & Libuše Hannah Veprek

Room N108 - Panel 055. Inference worlds: politics of machine learning futures
Session 3 - Louise Amoore & Benjamin Jacobsen

Room N110 - Panel 062. Making science in public: studying science communication and public engagement
Session 1 - Sarah Davies & Maja Horst

Room N102 - Panel 078. In-between metrics and global environmental assessments: valuing environmental scientists and valuing environmental knowledge
Session 1 - Thomas Franssen & Anne Beaulieu

Room N118 - Panel 079. Innovation and the politics of technoscientific futures: problems, engagements and possibilities
Session 3 - Alan Irwin, Jane Bjřrn Vedel & Aixa Aleman-Diaz

Room N111 - Panel 090. The making and unmaking of technological infrastructures: robots, cyborgs and maps
Session 1 - David Joshua Schröder

Room N115 - Panel 096. Changing economies of ecological transformation
Session 1 - Maddalena Ripa

Room N117 - Closed Panel 019. New Governance approaches for critical dual-use technologies
Session 1 - Georgios Kolliarakis
15:30 - 15:45 Break
15:45 - 17:15 Plenary 2:
The future and politics of STS in
Europe (Auditorio Norte)
16:00 - 19:00
ADDITIONAL ACTIVITIES:
Sensing and making sense of cities as wave fields: a multimodal guided bus tour through "hot spots" in Madrid.
17:15 - 17:30 Break
17:30 - 18:30 Awards Ceremony
20:30 Dinner
23:00 Party